Spacery po Wrocławiu

SPACERY PO WROCŁAWIU


ROK SZKOLNY 2017/2018

aparat


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych
etap IV – 02.12.2017
MUZEUM PANA TADEUSZA

Zaczął się grudzień. Już niedługo święta Bożego Narodzenia. Wiemy jak wyglądają one w naszych domach obecnie. Do Muzeum Pana Tadeusza pojechaliśmy więc specjalnie po to, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat polskich obyczajów aż sprzed dwustu lat.

Lekcja miała tytuł Białe Święta. O Bożym Narodzeniu w dworze szlacheckim. Dowiedzieliśmy się z niej, że dawniej przygotowania do świąt zaczynały się już w lipcu, że na stole wigilijnym było aż dwanaście tylko rybnych potraw i że wtedy na choince zawieszano jabłka i orzechy, które miały być pokarmem dla dusz naszych zmarłych przodków. Wiemy też już, że w przygotowaniach do kolacji wigilijnej uczestniczyły same niewiasty, a chłopcy i mężczyźni udawali się w tym czasie na poranne polowanie. Idąc więc ich śladem, zagraliśmy w wirtualną grę, w której upolowaliśmy zająca.

Po prelekcji mogliśmy jeszcze poczuć się przez chwilę jak prawdziwi szlachcice i szlachcianki. Przebieraliśmy się w dziewętnastowieczne stroje i jak dawniej, ucieraliśmy w moździerzach anyż i inne przyprawy, z których potem robiliśmy świąteczne woreczki zapachowe.

Owiani magią ziół i przypraw udaliśmy się na świąteczny jarmark, gdzie cieszyliśmy oczy ogromem pierników, aniołów i innych świątecznych ozdób. Widzieliśmy też mówiącego ludzkim głosem renifera i zrobiliśmy sobie kilka zdjęć. Atmosfera była naprawdę magiczna. Szkoda tylko, że wbrew zapowiedziom tego dnia nie padał śnieg.

Pozdrawiamy i zapraszamy na następny organizowany przez nas Spacer  po Wrocławiu –

Bożena Szumowska i Katarzyna Rauchut


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2017 roku wybraliśmy się na spacer, którego głównym celem było świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spod szkoły wyruszyliśmy w liczbie dziesięciu osób dokładnie o godz. 10.00 i tramwajem nr 10 dotarliśmy do Muzeum Narodowego. Tam podziwialiśmy rzeźby, których autorką jest, nieżyjąca już niestety, ceniona bardzo w świecie polska artystka – Magdalena Abakanowicz. Stoi tam jedenaście, wykonanych przez nią z blachy, baśniowych postaci przedstawiających rycerzy króla Artura.

            Następnie udaliśmy się na spacer wzdłuż Odry, podczas którego mogliśmy zobaczyć m. in. statek Wratislavia – jest on obecnie największym statkiem pasażerskim w Polsce oraz wyspy Tamkę i Daliową. Druga z nich, dopiero niedawno zagospodarowana, kusi nowoczesną ażurową, metamorficzną rzeźbą. Jej kształt – zwłaszcza dzieciom, przypominać może wnętrze wielkiej ryby lub szkielet dinozaura. Autorem tego niesamowitego tworu jest, urodzony w 1975 roku, Oskar Zięta.

            O godz. 11.30 dotarliśmy w końcu do placu Gołębiego, gdzie wzięliśmy udział w uroczystym Apelu i dołączyliśmy do Radosnej Parady Niepodległości. Stamtąd doszliśmy do znajdującego się na placu Wolności Miasteczka Harcerskiego ZHR i razem
z grupą znajdujących się tam harcerzy śpiewaliśmy patriotyczne piosenki.

            Do szkoły wróciliśmy cali i szczęśliwi po godz. 14.00.

Z serdecznymi pozdrowieniami
Bożena Szumowska i Katarzyna Rauchut


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych

etap II- 22.10.2017
PARK POŁUDNIOWY-27 ha zaliczany do parków krajobrazowych.

W wycieczce wzięło udział 18 osób. W parku oglądaliśmy pomnik Fryderyka Chopina – wielkiego polskiego kompozytora pianisty. Pomnik Fryderyka Chopina wg projektu Jana Kucza odsłonięto w roku 2004.Podziwialiśmy wielkość pomnika, który jest zbudowany z brązu ma wysokość 4 metry, a waży 2,5 tony.  Wojciech Dzieduszycki  powiedział „Nie przepuszczałem, że pomnik będzie aż tak piękny”. Przy pomniku były liczne fotografie, oraz wysłuchaliśmy fragmentu muzyki Chopina.

Następnie bawiliśmy się przez 45 minut na placu zabaw, potem ruszyliśmy spacerkiem po parku. Szukaliśmy ciekawych drzew między innymi tulipanowca amerykańskiego, cypryśnika błotnego, platana , kasztanowca.

Byliśmy jeszcze na spacerze  na trasie  Galeria Dominikańska – Muzeum Architektury- pomnik  Juliusza Słowackiego

Było fajnie i wesoło.

                               Pozdrawiam i zapraszam na następny spacer  w listopadzie.
Bożena Szumowska


Spacery po Wrocławiu – dla najmłodszych

etap I -23.092017
-OSSOLINEUM-

Zakład Narodowy im. Ossolińskich- ośrodek kultury polskiej bogaty w zbiory biblioteczne, starodruki- Kopernika, pieśni Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza

Zwiedziliśmy jubileuszową wystawę z okazji 200 -stulecia powstania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Uczestniczyliśmy w grze dydaktycznej, dzięki której poznaliśmy rękopis  Aleksandra Fredry, a także zielnik  Elizy Orzeszkowej. Poznaliśmy założyciela  biblioteki- Józefa Maksymiliana Ossolińskiego – który tak pisał „Wszystkie moje księgi drukowane, rękopisy, zbiory rycin, map,  medali, obrazów, posągów na założenie publicznej biblioteki w mieście  stołecznemu Galicji Lwowie przekazuję i przeznaczam’’1817. Po drugiej wojnie światowej biblioteka została przeniesiona ze Lwowa do Wrocławia.

Ponadto na wycieczce poznaliśmy ulice Świdnicką, Kuźniczą, Szewską oraz Rynek- pręgierz. Szukaliśmy wrocławskie krasnale.

                                               Pozdrawiam i zapraszam na następną wycieczkę
Bożena Szumowska


W nowym roku szkolnym – 2017-2018 ponownie zapraszamy młodsze dzieci na sobotnie spacery po Wrocławiu.

Zajęcia rozwijają wiedzę o Wrocławiu, regionie, mieszkańcach, kulturze, gospodarce.

Odbywają się raz w miesiącu.

Zajęcia prowadzi i przyjmuje zapisy p. Bożena Szumowska.


ROK SZKOLNY 2016/2017

aparat


czerwiec 2017
WOKÓŁ RYNKU

VII etap spacerów po Wrocławiu dla najmłodszych odbył się wokół Rynku. Na spacer zaprosiliśmy rodziców. Na ul. Oławskiej pokłoniliśmy się Chopinowi, następnie weszliśmy na wieżę Kościoła Garnizonowego św. Elżbiety, skąd oglądaliśmy panoramę Wrocławia. Byliśmy na najstarszej uliczce we Wrocławiu – Jatki, gdzie oglądaliśmy zajęcia plastyczne ze szkła. Widzieliśmy Uniwersytet Wrocławski – salę Oratorium Marianum. Udaliśmy się również na dziedziniec Biblioteki Ossolineum. W czasie wycieczki poszukiwaliśmy też Wrocławskich Krasnali.

Bożena Szumowska


13 maja 2017
MUZEUM FIGUR WOSKOWYCH

Oglądaliśmy postacie z bajek i filmów

Braliśmy udział w zajęciach ceramicznych

Spacerowaliśmy wzdłuż fosy nieopodal Muzeum Narodowego

Zapoznaliśmy się z makietą grodu Wrocławia

Bożena Szumowska


25 marca 2017
KOLEJKOWO

25 marca byliśmy na Dworcu Świebodzkim, gdzie znajduje się muzeum „Kolejkowo”. Zobaczyliśmy między innymi makiety rynku Wrocławia, dworca kolejowego w Karpaczu, krajobrazy Karkonoszy, gospodarstwo rolne.
Oglądaliśmy również Forum Muzyki, gmach Opery i byliśmy ponownie na Mostku Czarownic

Bożena Szumowska


4 marca 2017
W POSZUKIWANIU BRAMY KLUSKOWEJ

Spacer po Ostrowiu Tumskim – zwiedzanie Katedry, Muzeum Archeologicznego, Kościoła NMP na Piasku – wyspy, mosty – Tumski, Młyńskie, Hala Targowa.

Bożena Szumowska


28 stycznia 2017

SkyTower
Dworzec główny


Poznajemy Muzeum Archeologiczne

10:00 – zbiórka przed szkołą
10:05-10:40 – przejazd tramwajem do muzeum
10:40-12:00 – zwiedzanie muzeum przy. ul. Cieszyńskiego
12:00-13:30 – spacer na wrocławski Rynek (oglądamy Most Pomorski i Uniwersytecki, jarmark świąteczny w Rynku)
13:30-14:00 – przejazd na Biskupin
14: – zakończenie wycieczki

Każdy uczeń powinien posiadać 2 bilety ulgowe oraz legitymację szkolną

Pozdrawiam
organizator wycieczki
Bożena Szumowska


15 października 2016

Most Czarownic
najwyższa wieża kościelna
kamienice
ulice wokół Rynku
Pręgierz Wrocławski

Comments are closed.